5 безвременски парчиња мебел за вашиот дом

Опремувањето на домот е возбудливо, но знае да биде и вистински предизвик кога станува збор за изборот на мебел.

Без разлика дали се вселувате во нов дом или го преуредувате вашиот сегашен простор, изборот на вистинскиот мебел е од клучно значење за функционалноста, комфорот и естетиката во вашиот дом.

Иако личните вкусови се разликуваат, постојат неколку безвременски парчиња мебел кои се неопходни во речиси секој дом. За да Ви олесниме при изборот и одлуката што да одберете ви издвојуваме пет основни, парактични парчиња мебел што совршено ќе се вклопат во секој дом.

Според нашето долгогодишно искуство ова се најбарани и најкорисни парчиња мебел.

Аголна гарнитура

Аголните гарнитури се несомнено првиот избор кога станува збор за функцинално и удбно опремување на дневниот простор. Заради широкиот избор на големини, модели и вклучени механизми, несомнено ќе најдете гарнитура која без проблем ќе се вклопи во вашето уредување.

Нашиот најпродаван модел, Гент 3, го потврдува токму тоа. Имено, Гент 3 може да се направи и нарача во боја и модел на штоф по ваш избор. Освен тоа, имате можност и да одберете страна на агол. Дополнителниот механизам за спуштање ќе ви овозможи поглем простор за одмор или спиење, со што аголната гарнитура добива и уште една корисна функција. 

Ако Ви треба помош при изборот на гарнитура, следете ги нашите совети. 

Трпезариска маса

Трпезариската маса е еден од најкористените и најценетите парчиња мебел во целиот дом. Ја користиме секојдневно при појадок, ручек или вечера со семејството, додека чекаме гости или пак спремаме некаква прослава. 

Од тие причини, од суштинско значење е трпезариската маса да биде функционална и практична. Наш предлог за трпезариска маса која ќе се вклопи во сечиј ентериер е ТМ 120, модел кој, како и аголната гарнитура, има механизам за спуштање. 

Вака, оваа маса е погодна и за поглем и за помал простор. 

Плакар  

Плакарот е незаменлива компонента на секоја спална соба. Добриот плакар нуди простор за складирање облека, чевли и лични предмети, но неговата улога не завршува тука. Плакарот ги одржува вашите лични предмети организирани и подалеку од видното поле. Со тоа, придонесува за уреден простор без неред.

Покрај неговата практична функција, добро дизајнираниот плакар може да ја подобри целокупната естетика на спалната соба, обезбедувајќи уникатно и визуелно привлечно решение за складирање. 

Ако барате плакар, Алмак нуди голем избор и широка палета на плакари со дизајн, бои и големини за сечиј вкус. 

Душек 

Просечниот човек поминува околу 26 години од животот спиејќи. Тоа се 26 години лежење на душек. А сепак, душекот ретко го добива вниманието кое го заслужува. Добриот душек обезбедува удобен и квалитетен сон – критичен дел за нашето физичко и ментално здравје. 

За добар сон и убав изглед на креветот и спалната, исклучително е важно да инвестирате во квалитетен душек. Нужно е да одберете душек кој се приспособува на позицијата на Вашето тело, одговара на Вашите индивидуални потреби и ви ја нуди саканата поддршка. 

Квалитетниот душек не се купува за 1 час. Напротив, потребно е да разгледате неколку модели пред да одлучите кој од нив најмногу му одговара на Вашиот стил на живот. 

Огледало

Можеби огледалото не е парчето мебел кое би очекувале да го најдете на оваа листа, но тешко е да се долови неговата важност во домот. Имено, огледалата внесуваат луксуз во собата, ја зголемуваат светлината и визуелно го прошируваат просторот во кој се наоѓаат

Освен за погледнување пред излегување, огледалата може да Ви послужат и како уникатни уметнички дела кои го надополнуваат вашиот дом. Побарајте огледало со интересен дизајн или облик, закачете го на празен ѕид и дозволете да го привлекува вниманието на гостите. 

На крајот на денот, најважно е вклучените парчиња мебел да придонесат и кон естетиката и кон функционалноста на домот. 

 

This entry was posted in Некатегоризирано. Bookmark the permalink.

Напишете коментар